ده نکته برای بالا بردن سرعت سیستم

-استارت سریع!

اگر عمل
Shutdown در کامپیوتر درست انجام نشود، کامپیوتر در استارت بعدی، برای اینکه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چک کند، با برنامه Scandisk استارت می شود که مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای اینکه از اجرا شدن Scandisk جلوگیری کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:
از منوی استارت بر روی
Run کلیک کرده و بعد دستور msconfig را اجرا کنید. سپس قسمت system configuration programs را باز کنید و در قسمت Register، general کلیک کنید و سپس فرمان “ Scandisk after error by shutdown disabled “ را فعال کنید. در آخر، همه پنچره ها را با دستور ok ببندید و ویندوز را دوباره استارت کنید.


2-از کار انداختن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم

اگر کامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می کند، در صورتی که آن را از کار بیندازید، کامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این کار، به ترتیب از
Start/Settings/ Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia را انتخاب کنید. پس از آن، پنچره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است که کدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می کنند. قسمتهایی که با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلند گویی را در کنار خود دارند بر روی قسمتهایی که می خواهید پخش آهنگ آنها را غیرفعال کنید، مارک بزنید. سپس از منوی Name که در زیر آن قرار گرفته است، دستور None را انتخاب کنید.


3-لغو دستور اجرای اتوماتیک برنامه ها

بسیاری از برنامه هاهنگام استارت به طوراتوماتیک اجرامی شوند. آیا شما واقعاً به همه آنها احتیاج دارید؟ برای اینکه از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کنید، از منوی استارت،
Runرا انتخاب کرده و سپس دستور msconfig را اجرا کنید. از طریق Register و بعد “ Auto Start “ قادر نخواهید بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنید، بلکه فقط می توانید علامت تیک (P) یا ضربدر(×) را از جلوی برنامه هایی که نمی خواهید اجرا شوند، بردارید.


4-پاک کردن برنامه ها

شما همواره برنامه هایی را از اینترنت
Download می کنید. برای پاک کردن آنها از برنامه Uninstall استفاده کنید، که آن را می توانید به ترتیب از Start/Settings/ Control Panel تحت نام Add/Remove Programs پیدا کنید.
برنامه ای را که می خواهید پاک کنید، مارک بزنید و بعد بر روی آیکون
Add/Remove کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه به طور کامل از کامپیوتر شما پاک می شود


5-ایمیل های قدیمی را پاک کنید

ایمیل هایی که به خصوص با فایل های پیوست شده ( عکس، فیلم و فایل های موسیقی )ارسال شده اند، سرعت و قدرت کامپیوتر را کاهش می دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل های خود را به طور کامل بررسی کنید و آنهایی را که دیگر احتیاجی ندارید، پاک کنید.


6-
Defragment کردن هارد

با دستور
Defragment، هارد کامپیوتر خود را مرتب کنید. خود این کار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت کامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این کار از منوی استارت Programs/Accessorie s/Systemtools/Disk Defragmenter را کلیک کنید.
نکته: پس از شروع عمل
Defragment، کامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهید.


7-عکس زمینه را غیر فعال کنید.

این عکسها با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید. برای این کار با کلیک راست ماوس بر روی صفحه
Desktop، Propertiesرا انتخاب کنید و در قسمت Background، دستور None را انتخاب کنید.


8-فایل های موقت و آدرس های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاک کنید

در حالی که در اینترنت مشغول جستجو هستید،
Browser مثلاً (Internet Explorer) کپی سایت های بازدید شده را بر روی هارد قرار می دهد. این کار، عمل جستجو را تسریع می کند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می شود که سرعت کامپیوتر را کم می کند. بنابراین، بهتر است که این فایل ها را پاک کنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet Options را انتخاب کنید و آنگاه بر روی Delete Files، Delete Cookies کلیک کنید.


9-کاهش ظرفیت فایل ها و آدرس های اینترنتی که در کامپیوتر ذخیره می شوند.

پاک کردن هر روز فایل های موقت و آدرس های اینترنتی ، واقعاً اعصاب را خسته می کند.شما می توانید
Cashe خود را طوری تنظیم کنید که فقط اطلاعات کمی را بتوانید ذخیره کنید.
برای این کار در
Browser، Tools و سپس InternetOption را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings کلیک کنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use را برابر مقدار 1MB تنظیم کنید.


10-روزآمد کردن ویندوز

شرکت مایکروسافت به طور مرتب نسخه های
update ویندوز خود را برای کاربرانش ارائه می دهد. در نتیجه، قادر خواهید بود که درایوها و فایل های جدید را به صورت رایگان Download کنید. از منوی استارت، قسمت Windows update را انتخاب کنید. با این کار، ویندوز نصب شده بر روی کامپیوتر شما update خواهد.


مراقب ویروسها باشید

بعضی از ویروسها اثر بسیار مخربی بر روی سرعت سیستم شما دارند به همین دلیل باید همواره یک آنتی ویروس قوی را بر روی سیستم خود نصب نمائید و دقت کنید داشتن قویترین آنتی ویروس بدون
Update کردن آن عملاُ هیچ ارزشی ندارد. به زودی یک ویروس شایع را که اثر بسیارمخربی را بر روی سرعت سیستمها دارد را به شما معرفی مینمائیم.

 

قفل کردن کامپیوتر توسط یک Shortcut

 

شاید تا به حال به فکر یافتن راهی بوده اید که کامپیوتر خود را راحت تر از آنچه متداول است در حالت Lock قرار دهید. این کار بسیار ساده است و با طی کردن مراحل زیر شما میتوانید یک Icon به صفحه نمایش یا Quick Launch اضافه کنید که با یک ضربه ماوس بر روی آن سیستم شما در حالت Lock قرار میگیرد.

 

1- بر روی صفحه نمایش خود Right-Click کنید و از Shortcut، New را انتخاب کنید

 

2- در پنجرهای که ظاهر شده در قسمت Type the location of the item فرمان زیر را بنویسید:
 

 

rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation

 

3- Next را بزنید و نام Shortcut را وارد کنید و کلید Finish را بزنید.
جهت راحتی بیشتر پیشنهاد میشود که میانبر(
Shortcut) ایجاد شده را با ماوس به یک قسمت از

 

 فضای خالی Quick Launch بکشید تا از این پس در هنگام نیاز با زدن یک کلید دستگاه شما در

 

حالت Lock قرار گیرد.

 

تغییر اسم بوت در ابتدای ویندوز

 

اگر دو سیستم عامل دارید و میخواهید هنگام بالا آمدن ویندوز اسم آنها را تغییر دهید  باید مسیر زیر را  دنبال کرده:

 

در my computer راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید .
سپس بروی منوی
advanced رفته و دکمه settings را در پایین صفحه انتخاب کنید
.سپس در قسمت
system startup گزینه edit را انتخاب کرده
حالا در پنجره
epadnot نام ویندوز را پیدا کرده  و تغییر را اجرا میکنیم
حالا از پنجره
notepad خارج می شویم  و فایل را روی خود فایل سیستم save می کنیم
سیستم را رست کرده و تغییرات را مشاهده کنید

 

در خواست پیام دریافت ایمیل به مقصد

 

با استفاده از شناسه های دیجیتالی در ایمیل نگاری، می توان ضریب امنیتی ایمیل ها را افزایش داد و محتویات آن ها را از دید نامحرمان مخفی کرد. اما علاوه بر این، با درخواست یک پیام دریافت از گیرنده، می توان از به سلامت رسیدن ایمیل در مقصد مطمئن شد.
برای انجام این کار در برنامه
Outlook Express گزینه Options را از منوی Tools انتخاب کنید و به زبانه Receipts بروید. در ادامه بعد از کلیک روی Secure Receipts، گزینه Request aSecure receipt for all digitally signedmessages را علامت بزنید و دکمه OK را کلیک کنید.

 

چگونه بدون دست زدن به موس کلیک راست کنیم؟

 

اگر تایپیست خوبی هستید، حرکت دائم بین موس و صفحه کلید تان احتمالا” شما را آزار می دهد.

برای بر نداشتن انگشتان از روی صفه کلید چندین شیوه وجود دارد. برای کلیک راست از روی صفحه کلید این شیوه را دنبال کنید:
ابتدا مکان نما را روی گزینه مورد نظر قرار دهید و بطور همزمان کلیدهای
Shift- F10 را فشار دهید . برای انتخاب گزینه ای از منوی Option می توانید از کلیدهای جهت نمای صفحه کلید استفاده کنید . ( بعد از انتخاب گزینه مورد نظر کلید Enter را بزنید )
بدلیل اینکه کپی از متن انتخابی معمولی ترین کار پنجره کلیک راست است ، ترفند بالا به نظر بی اهمیت می رسد . برای استفاده بهتر از ترفند ذکر شده شما باید بدانید که چگونه می توان با استفاده از صفحه کلید متنی را انتخاب کرد . خوشبختانه این کار بسیار آسان است و با استفاده از کلیدهای جهت نما در حالیکه دکمه
Shift را پائین نگه داشته اید به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

 

حداکثر تنظیمات گرافیکی در ویندوز xp

 

در زیر به دو مرحله اشاره شده است شما این مراحل را انجام دهید تا از حداکثر گرافیک بهرمند شوید...

 

/ 0 نظر / 29 بازدید