سلطان راک

زندگی
نُروال مارلی، پدر باب، سفیدپوستی جامائیکایی و از نوادگان فردی انگلیسی بود و مادرش سِدِلا بوکر نوجوانی سیاه‌پوست بود که در سال ۱۹۴۴ با نروال ازدواج کرد. باب در روستای کوچک سنت آن پریش به دنیا آمد و پدرش را به ندرت می‌دید. او در دوران نوجوانی طعم تبعیض نژادی را چشید.باب مارلی در جوانی نزد دوستش، وینسنت فورد که یک سرآشپز بود زندگی می‌کرد و به آموختن و تمرین گیتار مشغول بود. به دلیل همین دوستی بعدها در سال ۱۹۷۵ یکی از زیباترین آهنگهای خود، No Woman No Cry را با نام او منتشر کرد و حق بهره برداری از این ترانه را به وی سپرد. باب مارلی گروه The Wailers را با دو تن از دوستان خود، بانی لیوینگستون و پیتر تاش پایه‌گذاری کرد. بعد از پراکنده شدن گروه، هر سه آنها خوانندگان سولیست (تَکی) معروفی در سبک رگی شدند. could you be loved نیز  یکی از زیباترین آهنگهای باب مارلی است٠

 

 

باب مارلی در کنسرتی در زوریخ، ۳۰ مه ۱۹۸۰باب مارلی در ۱۰ فوریه سال ۱۹۶۶ با آلفاریتا کنستانتیا آندرسون (ریتا مارلی) که خود خواننده است ازدواج کرد و دارای سه فرزند شدند. ریتا پیش از باب هم دو فرزند داشت که باب آنها را به فرزند خواندگی گرفت و نام خانوادگی مارلی را گرفتند. با حساب آنها و فرزندانی که باب بعدها از زنان دیگری به جز ریتا داشت، تعداد فرزندان تحت سرپرستی‌اش به ۱۳ نفر می‌رسید.در سال ۱۹۷۶ در جریان ترور ناموفق نخست وزیر جامائیکا، مایکل مَنلی ، باب مارلی و ریتا نیز مجروح شدند.

پست الکترونیکی  

باب مارلی اگر زنده بود امروز63سال داشت.با مرگ زودرسش در سال 1981 خلا بزرگی در دنیای موسیقی به جا گذاشت. اما با اینکه بیش از دو دهه از مرگش می گذرد هنوز به عنوان یکی از موثر ترین مظاهر فرهنگی آفریقا و حتی دنیای غرب از او یاد می شود. مارلی و گروهش در سال 1963 شروع به فعالیت کردند و در سالهای اول کارشان در جاماییکا با یک رشته آهنگهای پر فروش به شهرت رسیدند. مارلی در آن اوایل خواننده اصلی نبود و این گروه بود که همخوانی می کرد. طعم شیرین موفقیت البته عمری نداشت و در سال 1969 باب مارلی به ناچار به آمریکا مهاجرت کرد و مدتی در یک کارخانه ماشین مشغول به کار شد.اما لی پری، تهیه کننده بزرگ که از قبل کارهای مارلی را دنبال کرده بود بالاخره راهی برای رساندن او به بازار جهانی پیدا کرد. آلبوم های باب مارلی:

 

شناسنامه آلبوم

کد کالا

PAS-13036

نام خواننده

Bob Marley نام آلبوم Legend

نام ناشر

Tuffgong

تعداد آهنگها

16   لیست آهنگ ها گوش کنید 1. Is This Love 2. No Woman No Cry 3. Could You Be Loved 4. Three Little Birds   5. Buffalo Soldier 6. Get Up Stand Up 7. Stir It Up   8. Easy Skanking   9. One Love/People Get Ready 10. I Shot The Sheriff 11. Waiting I Vain 12. Redemption Song   13. Satisfy My Soul   14. Exodus 15. Jamming 16. Punky Reggae Party  


به این ترتیب ترانه Exodus که در سال 1977 منتشر شد، اولین آهنگ پرفروش تجاری باب مارلی محسوب می شود. باب مارلی از این شهرت و اعتباری که کسب کرده بود به عنوان سکویی برای اتحاد کشورش استفاده کرد. او در کنسرت معروف one love (یک عشق) که در سال 78 در جاماییکا برگزار شد، از رهبران دو حزب اصلی مخالف دعوت کرد تا به روی صحنه بیایند و در حین اجرای ترانه ای به همین نام دست آنها را در دست یکدیگر گذاشت. او قصد داشت با این اقدام کشور را از جنگ داخلی نجات دهد.

 

 

 

 

لی پری هم با تکیه بر همین روحیه باب مارلی توانست برای او بازاریابی کند و از همان ابتدا می دانست که این جنبه او می تواند توجه بسیاری از جوانان را جلب کند. باب مارلی بعد از کنسرت "وان لاو" به یک چهره سیاسی تبدیل شد. البته او هیچگاه با این موضوع موافق نبود.
مارلی در گفتگویی که شبکه یک رادیوی بی بی سی در سال 1981 با او انجام داد، باب مارلی از عدم علاقه خود به سیاست و لزوم فعالیت های اجتماعی صحبت کرد. او در این مصاحبه گفت: "سیاست بازی خطرناکی است. یک سیاستمدار تا زمانی که شما به سن رای نرسید اصلا تو را نمی شناسد. من در عمرم با سیاست کاری نداشتم. الان که معروف شدم و پیامی برای مردم دارم، سیاستمداران خودشان را به من نزدیک می کنند. من از مردم طرفداری می کنم نه از سیاست. دلم می خواهد وضع اقتصادی و اجتماعی کشورم بهتر شود. من می خواهم بخشی از درآمدم را برای تاسیس مراکزی هزینه کنم که جوانان بتوانند در آنجا با فعالیت های اجتماعی و فرهنگی گرد هم آیند تا هویت خود را شناخته و از این طریق به آینده امیدوار شوند." آهنگهایی که باب مارلی و ویلرز بین سالهای 1969 تا 71 تحت مدیریت لی پری ساختند در اوج ابتکار و قابلیت خلق شده اند. "برخیز و حقت را بگیر" (Get up stand up) و "آفتاب می تابد" (Sun is shining) محصول همین دوره بود. آنها در این دوره با آهنگهای شاهکار جدید و تنظیم مجدد آهنگهای قدیمی آثاری فراموش نشدنی به جا گذاشتند و نامشان را برای همیشه در تاریخ موسیقی ثبت کردند. بعد از دوره اول موفقیت باب مارلی با لی پری، دیگر هیچ چیز نمی توانست جلوی موفقیت گروه ویلرز را بگیرد چیزی نگذشت که تهیه کننده معتبر دیگری به نام کریس بلک ول با آنها قرارداد بست. البته او بیشتر روی بازار طرفداران راک تمرکز می کرد. برای مثال کنسرت های مشترک برای باب مارلی و ستاره های راک ترتیب می داد و این چیزی بود که با نارضایتی گروه مواجه شد. آهنگ I shot the Sherrif که در آن یک فراری به قتل کلانتر اعتراف می کند در همین دوره به بازار آمد و اریک کلاپتون نوازنده گیتار راک و بلوز هم اجرای خودش را در سال 1974 از این آهنگ ارائه داد. ایـن آهنگ خیلی زود وارد جدول آهنگهای پرفروش بریتانیا شد و به این ترتیب تاریخ نشان داد که تلاش های کریس بلک ول چندان بی ثمر نماند. اجراهای مشترک باب مارلی و ویلرز با ستاره های راک آن زمان باعث شد طرفداران راک هم با رگی آشنا شوند و به این ترتیب فروش آلبومها بیشتر و بیشتر شد. باب مارلی و ویلرز از سال 1974 به بعد تقریبا سالی یک آلبوم بیرون می دادند و ترکیب گروه تا روزهای آخر زندگی او دچار تحول نشد. مارلی، برادران برت Barret Brothers و برنارد هاروی با سازها و سه خواننده زن از جمله ریتا همسر مارلی که بعدها به تنهایی خواننده معتبری شد با هارمونی، گروه را همراهی می کردند.

باب مارلی در سال 1981 در اثر بیماری سرطان درگذشت.

/ 0 نظر / 13 بازدید