کانفیگ کردن مودم

همیشه برای من سوال بوده که چرا مبلغ ۱۵ تا ۲۰ هزارتومان برای config کردن مودم از سوی شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنت پر سرعت دریافت می شود. حال که انجام این کار برای آن ها یک دقیقه هم طول نمی کشد و در مجمع شاید سه فاکتور مودم را هم تکمیل نکنند! به این دلیل تصمیمم بر آن شد که یک راهنما برای انجام تمامی این تنظیمات از پایه و حتا چگونگی اتصال مودم را برای شما بنویسم. با من همراه شوید تا ۲۰ هزارتومانی صرفه جویی کنید!

بهترین پیشنهاد من برای خرید مودم خرید یک مودم از شرکت LINKSYS هست که انصافا از تمامی رقبا یک سر و گردن بالاتر هست. پیشنهاد می کند به راهنمایی های شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت خود اصلا توجه نکنید که فقط فکر سود خودشان هستند و اصلا به فکر بهترین انتخاب و کم هزینه ترین انتخاب برای شما نیستند. مودم Linksys از شرکت Cisco با تمامی تجهیزات موجود در کشور که توسط این خدمات دهنده ها خریداری شده مطابقت دارد و هیچ مشکلی ندارد.

 

فکر می کنم برای خرید مودم باید کمی بلند پرواز باشید و تنها به نیاز های روزتان فکر نکنید پس به دنبال مودم دارای پخش کننده وایرلس باشید تا شاید در آینده که یک رایانه رومیزی، یک رایانه همراه، یک رایانه لوحی، یک تلفن هوشمند و یا حتی یک کنسول بازی خریداری کردید بتوانید از قابلیت شبکه و همچنین اینترنت در هر کدام از آن ها بدونه نیاز به سیم کشی بهره ببرید. بهترین پیشنهاد، خوش امکانات و خوش قیمت در این رده مودم Linksys WAG120N  می باشد که می توانید با خرید اینترنتی از این لینک یا این لینک یا از تمامی فروشگاه های لاوان سراسر کشور تهیه کنید (این تبلیغات تلوزیونی شد!). این روتر وایرلس از شبکه بی‌سیم با استاندارد نسبتا جدید ۸۰۲٫۱۱n پشتیبانی می‌کند. در ضمن می توانید به وسیله Lan چهار رایانه را به آن متصل کنید. انگار زیاد داریم به حاشیه می پردازیم بریم سر اصل مطلب.

از اونجایی شروع می کنیم که شما مودم رو خریداری کرده اید و به خانه آورده اید. راستی تا خونه نیومدید از همون فروشگاه یدونه اسپلیتر هم بخرید تا از ایجاد نویز تلفن خونه تون روی شبکه جلوگیری کنه. حتما باید به تعداد تلفن های متصل بخرید. یعنی اگه ۳ تا تلفن دارید سه عدد بخرید.

اگه به تصویر بالا خوب دقت کنید می بینید که splitter دارای سه قسمت هست که شما باید در قسمت Line سیمی که از پریز تلفن خارج می شه رو بهش وصل کنید. سیم تلفن خودتون رو به قسمت Phone وصل کنید و سیمی که به مودم ADSL شما می ره رو هم قسمت ADSL متصل کنید. خوب به همین سادگی این مرحله رو پشت سر گذاشتید.

خوب نوبت به اتصال مودم می رسه:

ابتدا خط تلفن رو به مودم متصل کنید

حال نوبت اتصال کابل لن به رایانه شماست.

مرحله بعدی اتصال کابل برق به مودم هست این کار رو انجام بدید

حالا آداپتور مودم را به پریز متصل کنید

خوب یک مرحله دیگه از کار را پشت سر گذاشتیم. حالا متصل بمانید تا اتصال مودم با رایانه شما کامل شود. هر گاه علامت شبکه گوشه میزکارتان در سمت راست ثابت شد مرورگر رایانه خود را باز کنید و این اعداد را در نوار آدرس وارد کنید:

۱۹۲.۱۶۸.۱.۱

از شما نام کاربری و کلمه عبور درخواست خواهد شد که به صورت پیشفرض برای تمامی مودم های جهان هستی:

Username: admin

Password: admin

می باشد. حال وارد جهان مودم خود شده اید. چند کار ساده بیشتر برای اتصال شما باقی نمانده. حتما نام کاربری و کلمه عبور خود را از سرویس دهنده خدمات اینترنت پر سرعت خود دریافت کرده اید. اگر این کار را انجام نداده اید همین حالا دست به تلفن شوید و این دو را از آن ها درخواست کنید.

حال به بخش Setup=>Basic setup و Encapsulation را پید کرده و از منوی کرکره ای آن RFC2516 PPPoE را انتخاب کنید (گزینه ۱)

در قسمت Virtual Circuit به صورت پیش فرض برای VPI عدد صفر قرار گرفته است و برای VCI عدد ۳۵ که معمولا در اکثر اپراتور ها همین عدد هست. کار از محکم کاری عیب نمی کند از خدمات دهنده ی خود  VPI و VCI را هم بپرسید. (شکل ۲)

در قسمت آخر نام کاربری و کلمه عبور خود را به درستی وارد کنید و در انتها گذینه Save را بفشارید.

تمام شد حالا شما ۲۰ هزار تومان جلو افتادید و یادتان نرود نکات امنیتی هم باید رعایت شود وگرنه کسان دیگری نیز می توانند از اینترنت شما بهره ببرند.

/ 0 نظر / 33 بازدید