سالروز بزرگترین جنایت قاتل نامرئی

سلامت نیوز:بسیار تلخ و تکان دهنده است اگر بدانیم که در میان قربانیان مرگ خاموش،‌ زوج های جوانی که تازه زندگی مشترک شان را شروع کرده بودند، ‌دانشجویانی که در شرف فارغ التحصیلی بودند و حتی کودکان خردسال و نوزادان چندماهه هم وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز،دکتر جواد نوفرستی، عضو شورای سیاستگذاری انجمن جامعه ایمن کشور و رئـیس کارگروه پیشگیری از مرگ های خاموش ناشی از گاز CO در انجمن ملی جامعه ایمن در یادداشتی برای سلامت نیوز نوشت: 22 دیماه سال 86 چه اتفاق خاصی افتاد که در هفتمین سال آن را یادآوری می کنیم؟ تقویم را ورق نزنیم چون اتفاق مد نظر در هیچ تقویمی ثبت نشده است. بیش از ده ها سال است که پرونده قاتل نامرئـی مفتوح است اما با این وجود همچنان فراری و نامرئـی است.

بر اساس گزارش معاون اسبق پیشگیری از حریق و حوادث سازمان آتش نشانی تهران، در 22 دیماه سال 86 در شهر تهران بیش از 30 نفر در دام قاتل نامرئـی گرفتار شدند که 10 نفر از آنها قربانی گاز CO شده و مابقی خوشبختانه نجات یافتند.

با درنظر داشتن سهم حدود 20% تهران از کل آمار مرگ خاموش ناشی از مسمومیت با گاز CO در آن سال می توان برآورد کرد که در کل کشور نزدیک 50 نفر در این روز قربانی گاز CO شده اند و بالاترین رکورد جنایت این قاتل نامرئـی و فراری، در این روز رخ داده است. همچنین بالاترین رکورد مرگ خاموش کشور با 278 نفر یعنی میانگین 9 نفر در روز نیز مطابق آمار رسمی سازمان پزشکی قانونی کل کشور برای دیماه 1386 ثبت شده است که امیدواریم این رکورد نه تنها امسال بلکه در سالهای آینده نیز شکسته نشود.

قاتل نامرئـی تا سال 1386 با رشد 15% در سال، از میان هموطنان مان قربانی می گرفت و به رکورد 1024 نفر در سال 86 رسید. هرچند خوشبختانه طی 5 سال گذشته با کمک و همیاری قابل تقدیر سازمانها و دستگاههای مختلف از جمله شرکت ملی گاز ایران، آتش نشانی، اورژانس کشور، پزشکی قانونی، نظام مهندسی، تولیدکنندگان، اتحادیه سرویسکاران و ...، جلوی رشد مستمر و شتابان آن گرفته و تاحدودی کنترل شد و به رکورد کمترین رقم در 10 سال گذشته با 697 نفر در 91 رسیدیم اما با کاهش اطلاع رسانی و فرهنگ سازی ترویج دانش ایمنی در سال گذشته، مجددا" آمار روند صعودی گرفت و در سال 92 با رشد نزدیک 19% شاهد فوت 828 نفر از هموطنان در اثر از مسمومیت شدید با گاز مونواکسید کربن یا مرگ خاموش بودیم. باید باور کنیم که مهار این قاتل نامرئـی غیر ممکن نیست و می توان با فرهنگ سازی دانش ایمنی و اطلاع رسانی گسترده به مردم با ابزارها و رسانه های مختلف، از بروز 80% حوادث گازگرفتگی و مرگ خاموش پیشگیری کرد. فقطعزم ملی و همراهی همه جانبه لازم دارد.

برای پیشگیری از این حوادث که یک فاجعه ملی محسوب می شود، مشارکت و همراهی همه کارشناسان، ‌مسئـولان و دست اندرکاران سازمان های مختلف لازمست اما در روزها و ماههای سرد زمستان جاری، بیش از هرچیز، نیازمند همراهی مستمر و گسترده -هر روزه- همه رسانه ها و تریبون ها برای اطلاع رسانی گسترده به مردم و هشدار دادن رعایت نکات ساده ایمنی هستیم.

• بسیار تلخ و تکان دهنده است اگر بدانیم که در میان قربانیان مرگ خاموش،‌ زوج های جوانی که تازه زندگی مشترک شان را شروع کرده بودند، ‌دانشجویانی که در شرف فارغ التحصیلی بودند و حتی کودکان خردسال و نوزادان چندماهه هم وجود دارد.

عدم توجه به ساده ترین نکات ایمنی (عدم وجود دودکش استاندارد و ایمن و یا عدم کارکرد صحیح دودکش و عدم تهویه هوا بدلیل بستن تمام روزنه های ورود هوای تازه بعنوان اقدامی غیر ایمن برای صرفه جویی گاز) می تواند تلخ ترین وقایع را برای همه خانواده ها در همه گروه ها و طبقات اجتماعی و درآمدی در هر نوع سیستم حرارتی و گرمایشی ساختمان (بخاری، آبگرمکن، پکیج، حرارت مرکزی یا موتورخانه، شومینه و ...)، در پی داشته باشد.

• امید است با همراهی و مساعدت همه سازمانها، ارگانها، نهادها، رسانه ها و تشکل های علاقمند، متعهد و دلسوز بتوانیم با اطلاع رسانی و توانمندسازی مردم، از مرگ دلخراش چند نفر از هموطنان مان جلوگیری کنیم و مانع رشد آمار مرگ خاموش در سالجاری شویم، می دانیم که این مهم بر اساس آموزه های دینی مان، ارزش بسیار بالایی نزد خداوند دارد. (آیه 32 سوره مائـده)

نحوه تولید گاز مونواکسید کربن: احتراق ناقص در انواع سوختها (اعم از نفت، گاز،‌ گازوئـیل و دیگر سوختهای‌ فسیلی) در وسایل و سیستم های حرارتی شامل بخاری، شومینه،‌آبگرمکن، موتورخانه مرکزی، اجاق پلوپزی، پکیج،‌ذغال و حتی اجاق گاز و همچنین خودروها و موتورسیکلت ها. نشانه های مسمومیت با مونواکسید کربن: • ضعف، کسالت و خواب آلودگی غیرطبیعی • سردرد، سرگیجه، سوزش در چشم • ضربان نامنظم قلب، ‌سرخ شدن لبها، بزرگ شدن مردمک چشم • حالت تهوع و استفراغ • تشنج، ‌کما

رفتار مناسب در برخورد با مسمومیت مونواکسید کربن:  باز کردن سریع درها و پنجره‌ها و قرار گرفتن فرد مسموم در معرض هوای تازه  خاموش کردن وسایل و سیستم های حرارتی مورد استفاده در ساختمان  تماس فوری با اورژانس و یا آتش نشانی (شماره های 115 و 125) چگونگی محافظت از خود در مقابل مونواکسید کربن: o چک کردن دودکش و وضعیت نصب وسایل و سیستم های حرارتی قبل از استفاده و در شروع فصل سرما o اطمینان از عدم وجود درز روی دیوارهایی که مسیر عبور دودکش ها هستند بویژه در اتاق های خواب، چون در برخی از حوادث شاهد نشت گاز منواکسید کربن از درزهای مورد اشاره به داخل واحد مسکونی هستیم. o اطمینان از طول عمودی مناسب برای دودکش های با مکش طبیعی و داشتن کلاهک H در پشت بام o اطمینان از عدم نشت گاز حاصل از احتراق موتورخانه ها از طریق مشاعات و رایزرها به داخل واحد مسکونی o اطمینان از ورود هوای تازه به محل سکونت و نبستن تمام روزنه ها و درزهای درب و پنجره ها o استفاده از وسایل حرارتی مطابق دستور العمل سازنده و استفاده از سرویسکاران مجاز o اطمینان از کارکرد صحیح وسیله حرارتی و عملکرد صحیح دودکش در زمان استفاده از محصول o عدم استفاده از وسایل گرمایشی در فضای بدون تهویه (حمام، رختکن، سونا و جکوزی و ...) o عدم استفاده از بخاری بدون دودکش در اتاق خواب و دیگر فضاهای بدون تهویه o عدم استفاده از فر و اجاقهای خوراک‌پزی برای گرمایش محیط o استفاده از وسایل و سیستم های گرمایشی با نظر کارشناسان شرکتها مطابق با شرایط محل استفاده o استفاده از دستگاههای حسگر و هشدار دهنده‌ گاز منواکسید کربن CO detector

توصیه پایانی: در پایان از همه خانواده ها درخواست می شود برای سلامت خود و اعضای خانواده شان، به دو نکته اصلی و کلیدی زیر توجه داشته باشند: 1. اطمینان همیشگی از کارکرد صحیح دودکش های انواع وسایل حرارتی 2. ورود مستمر هوای تازه به محل سکونت این دو نکته، رمز در امان ماندن از خطر گازگرفتگی و فرار از مرگ خاموش یا قاتل نامرئـی است.

سلامت نیوز: سالروز بزرگترین جنایت قاتل نامرئی

/ 0 نظر / 27 بازدید