ناراحت بودن مردها از احساساتی بودن زن‌ها

چرا مردها از احساساتی بودن زن‌ها ناراحت

می‌‌شوند؟

 

 دلیل اول
مردها با این احساس بزرگ می‌‌شوند که مسئولیت همه موارد با آنهاست. مردها در کودکی و هنگامی که پسربچه‌های کوچکی بودند، چنین شرطی شده‌اند که گویی مسئولیت همه موارد با آنهاست. «پسرم وقتی بزرگ شدی، قراره رییس یه خانواده بشی»، «پسرم، پدرت به کمکت احتیاج داره تا اون جعبه‌های سنگین رو از ماشین به داخل خونه بیاره».
پسربچه‌های کوچکی که این جملات به آنها گفته می‌‌شود، با این باور ناخودآگاه بزرگ می‌‌شوند که چنانچه می‌‌خواهند یک مرد واقعی شوند، می‌‌بایست لایق و توانا باشند چون مسئولیت مواظبت از زن و زندگی‌شان با آنهاست.
می‌‌بایست همواره به خاطر داشته باشید که هیچ عاملی به اندازه یافتن «راه‌حل» برای مردان مهم نیست. مردها همواره به راه‌حل فکر می‌‌کنند. هنگامی که مرد زندگی‌تان می‌‌بیند از موردی ناراحت هستید، ذهنش به طرزی جاری و خودکار می‌‌گوید: «راه‌حل... راه‌حل» حتی ممکن است به راه‌حل نیز دست نیابد اما موضوع این نیست، موضوع این است که با پرسیدن سئوال‌هایی در مورد مشکلات‌تان سعی می‌‌کند برای خود وقت بیشتری بگذارد.
مطلب فوق، توضیح دهنده این حقیقت است که چرا وقتی راجع به مشکلات‌تان با همسرتان صحبت می‌‌کنید یا آسیب‌پذیری‌تان را برایش فاش کنید، عصبانی می‌‌شود و به این دلیل عصبانی است که:
الف: خود را مسئول می‌‌داند تا برای مشکل شما راه‌حلی بیابد.
ب: هنگامی که در یافتن راه چاره عاجز و ناتوان می‌‌ماند، احساس حماقت نموده و حس می‌‌کند شما را مایوس کرده است.

دلیل دوم
دلیل این‌که چرا مردان از احساساتی شدن شما عصبانی می‌‌شوند، این است که خود را مسئول درد و رنج‌تان می‌‌دانند و چنانچه نتوانند ناراحتی‌تان را برطرف کنند، احساس گناه خواهند کرد. هنگامی که مردی درد و رنج همسرش را می‌‌بیند، خود را سرزنش کرده و مسئول می‌‌داند و به این دلیل که باعث شده احساس بدی نسبت به خودش پیدا کند، از دستتان عصبانی می‌‌شود. مردها عادت دارند یاس‌ها و سرخوردگی‌هایشان را به شکل خشم ابراز کنند به جای این‌که احساسات دیگری از خود نشان بدهند چرا که احساس خشم از هر احساس دیگری امنیت بیشتری برایشان دارد. بنابراین هنگامی که شوهرتان به خاطر احساساتی بودنتان، عصبانی است، احتمالا احساساتی از قبیل تحقیر، عجز، ناتوانی، رنجش و احساس گناه را تجربه می‌‌کند. او در واقع هرگونه احساسی به غیر از خشم را تجربه می‌‌کند.

دلیل سوم
آیا تا به حال برایتان پیش آمده که خواسته باشید احساسات خود را با همسرتان در میان بگذارید و او سعی کند یا با عجله شما را از آن احساس بیرون بکشد یا کاری کند تا دست از آن بردارید؟ شما فقط می‌‌خواهید کمی گریه کنید ولی او طوری برخورد می‌‌کند انگار شما دچار یک بیماری عصبی یا روانی شده‌اید. مردها غالبا احساساتی برخورد کردن زن‌ها را با هیستریک اشتباه می‌‌گیرند و فرض را بر این می‌‌گذارند که وضعیت روحی‌تان خراب‌تر از آن است که تصورش را می‌‌کنید. آنها می‌‌ترسند مبادا هرگز دست از گریه کردن برندارید. برای اغلب مردان نشان دادن احساسات قوی نظیر عجز، ناتوانی یا ترس بسیار مشکل است. تنها هنگامی چنین احساساتی از خودشان بروز می‌‌دهند که وضع آنها خیلی خراب باشد، بنابراین وقتی می‌‌بینید از چیزی ناراحت هستید، این استانداردهای احساسی خودشان را بر روی شما فرافکن کرده و فرض را بر این می‌‌گذارند که الان باید وضع‌تان خیلی خراب باشد.
مردها نمی‌‌توانند بفهمند که زن‌ها چطور می‌‌توانند راجع به یک مورد چنان احساسات قوی را در یک لحظه تجربه کنند بدون اینکه تعادل روانی و احساسی خود را از دست بدهند. مردها فکر می‌‌کنند به محض این‌که شروع به گله و شکایت کردید، دیگر دست از این کار برنداشته و تا ابد آن را ادامه می‌‌دهید. به همین دلیل است که می‌‌گوید: «همین‌طور می‌‌خواهی به این حرف‌هایت ادامه بدهی؟!»، «الان حوصله ندارم درگیر یک دعوای بزرگ شوم»، «وقتش را ندارم»، «بفرما دوباره شروع شد» و...
ممکن است فقط به پنج دقیقه از توجه، محبت و عشق آنها نیاز داشته باشید ولی آنها به گونه‌ای پاسخ می‌‌دهند که گویی از آنها انتظار یک ماراتن دوازده‌ساعته دارید.
مردها نمی‌‌توانند بفهمند که زن‌ها بیشتر از آنها انعطاف‌پذیری و الهام‌پذیری احساسی دارند و این‌که برگشت‌پذیری احساس‌‌شان بالاتر از مردان است. این بدان معناست که یک زن می‌‌تواند یک لحظه گریه کند و لحظه دیگر شاد باشد. ما زن‌ها می‌‌توانیم یک لحظه عصبانی باشیم و لحظه دیگر بسیار بخشنده و مهربان.
مردها به سختی می‌‌توانند از یک حالت احساسی به حالت دیگر تغییر وضعیت بدهند، بنابراین فرض را بر این می‌‌گذارند که این تغییر حالت برای زنان نیز غیرممکن است. به همین دلیل هنگامی که ما را خیلی ناراحت می‌‌بینند، وحشت می‌‌کنند.

راه‌حل
1- وقتی ناراحت هستید، به همسرتان دقیقا بگویید که از او چه خواسته‌ای دارید. این کار شما را از ساعت‌ها وقت تلف کردن، سوءتفاهم، جنگ و جدال، مشاجره، یاس و سرخوردگی نجات می‌‌دهد. این صرفا بدین معناست هنگامی که رنجیده‌اید و می‌‌خواهید با او صحبت کنید، حتما بگویید دقیقا از او چه می‌‌خواهید. مردها هنگامی که نقشه مشخصی داشته باشند، راحت‌تر کار می‌‌کنند، بنابراین مشخص کردن یک برنامه زمانی برای همسرتان، می‌‌تواند احساس امنیت بیشتری به او بدهد تا بتواند به شما گوش بدهد.
2- هنگامی که ناراحت هستید، اغراق نکنید و ناراحتی‌تان را از آنچه که واقعا هست، بزرگ‌تر جلوه ندهید. مردها همواره به معنی کلماتی که شما به کار می‌‌برید، توجه می‌‌کنند. تعبیر و ترجمه مردان از کلمات و جملات، مشابه تعبیر ما زن‌ها نیست.. مردها به معنی تحت‌اللفظی کلمات و جملات شما فکر می‌‌کنند.
3- به مرد زندگی‌تان بگویید که احساس بدبختی و درماندگی نمی‌‌کنید و او مجبور نیست به کمک‌تان شتافته و نجات‌تان بدهد. به خاطر داشته باشید مردها احساس می‌‌کنند مسئولیت درست کردن و روبه‌راه کردن همه موارد با آنهاست.
بنابراین بهتر است بگویید گرچه حالتان خوب نیست ولی آنقدرها هم احساس بدبختی و درماندگی نمی‌‌کنید و او مجبور نیست حتما حالتان را خوب کند. می‌‌توانید بگویید که فقط می‌‌خواهید کمی دلداری‌تان بدهد و به شما مهربانی کند و وقت صرف کند تا ترس‌ها، نگرانی‌ها و آسیب‌پذیری‌تان را با او در میان بگذارید. سپس هنگامی که این کار را کردید، به او اطمینان بدهید که حالتان خیلی هم اسفناک نیست.

/ 0 نظر / 12 بازدید